Eti Menkul Hakkında
Karadeniz Grubu
Yetki Belgeleri
Faaliyet Raporları
İnsan Kaynakları
Hisse Senedi
Kurumsal Finansman
GİP
Araştırma
Eti Online
Müşterimiz Olun
Hisse Senedi
BİST Endeksleri
Tahvil-Bono
Döviz ve Pariteler
Yatırım Fonları
Dünya Borsaları
Günlük Bülten
Haftalık Bülten
Aylık Bülten
Şirket Raporları
Sektör Raporları
Ekonomik Veriler
Diğer Raporlar
İletişim Formu
E-Mail Adresleri
Adres ve Kroki
AnasayfaEti MenkulKARADENİZ HOLDİNG A.Ş.

KARADENİZ HOLDİNG A.Ş.

Karadeniz Holding A.Ş.'nin temelleri 1948 yılında Rauf Osman Karadeniz tarafından atılmıştır. Geleceği görme yetkinliği ve bu doğrultuda yapılan yatırımlar sayesinde hızlanarak büyüyen grup, faaliyet gösterdiği tüm alanlarda öncü olabilmek için sürekli çalışmakta, ilklere imza atmaktadır

Rauf Osman Karadeniz'in, Türkiye'de sermayesi halka açık olarak kurulan ilk şirket DEVA A.Ş. (Doktorlar, Eczacılar, Veterinerler A.Ş.)'nin kurucusu olmasıyla başlayan ilklere imza atma geleneği, Karadeniz Holding'in ileri teknoloji laser, plasma ve robot kaynak ve kesim sistemlerini Türkiye pazarına sunan ilk şirket olması, ilk serbest üretim lisansı alan 3 özel sektör şirketinden biri olması, özel sektörde elektrik ihracatı yapan ilk şirket olması gibi örneklerle sürdürülmektedir.

Enerji Grubu

Karadeniz Holding'in başlıca faaliyetlerinden biri Enerji'dir.  1996 yılında ortaklarının uzgörüsü sayesinde enerji üretimi ve dağıtımı alanında faaliyet vermek üzere Karadeniz Enerji Grubu'nu kurmuştur.1996 yılında ise ilk yatırımını gerçekleştiren Karadeniz Enerji Grubu Şırnak Silopi'de Karkey santralini kurmuştur.

  Grup şirketlerinden KARTET, Türkiye'nin en büyük özel toptan elektrik enerjisi ticareti yapan şirketi olmasının yanı sıra, 2003 yılından bu yana Irak Cumhuriyeti Devleti'ne enerji ihraç ederek 1.5 milyon kişinin aydınlanmasını sağlamaktadır. Türkiye'nin elektrik ihraç eden ilk ve tek şirketi olma özelliğine de sahiptir. KARTET, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nce her yıl açıklanan en fazla ihracat yapan şirketler listesinde 2006 yılı ihracat tutarı olan 105 milyon USD ile Türkiye'nin 82. büyük ihracatçısı olmasının yanı sıra İstanbul Maden ve Metal İhracatçıları Birlikleri (İMMİB) tarafından "2006 yılı İMMİB İhracat Yıldızı" ödülüne layık görülmüştür.

Karadeniz Enerji Grubunun ilk santrali olan KARKEY 1999 yılında Şırnak'ın Silopi ilçesinde kurulmuş olup, toplam 181 MW elektrik üretim kapasitesine sahiptir. Şırnak'ın İdil ilçesinde bulunan İdil santralı ise 11 MW elektrik üretmektedir. Enerji Grubu tarafından Irak Cumhuriyeti Devleti'ne ihraç edilen elektrik, Karkey ve İdil santralleri tarafından karşılanmaktadır. Doğalgaz ile elektrik üretimini gerçekleştiren Karege santrali 2003 yılında İzmir Kemalpaşa ilçesinde kurulmuş olup 44 MW elektrik üretmektedir. Grubun ilk yenilenebilir enerji kaynaklı santrali olan KARMAVİ ise Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde 2008 yılında kurulmuş ve toplam 9 MW elektrik üretim kapasitesine sahiptir

Karadeniz Enerji Grubu'nun toplam elektrik üretim kapasitesi 250 MW'tır. Karadeniz Holding benimsediği öncü ve yaratıcı olma geleneğinin en yeni temsilcisi de Karpowership projesidir. Tuzla'da inşa edilen 4 gemi ve Singapur'da inşa edilen 2 platform bazlı elektrik santralı ile Pakistan ve Irak Cumhuriyeti Devleti'ne elektrik ihracatı gerçekleştirilecektir. Elektrik üretim kapasitesi toplam 800 MW olan bu proje ile Holding, Dünyanın ilk gemi üzerinde kendi başına hareket edebilen elektrik santralı projesini hayata geçirmiştir. Karadeniz Enerji Grubu 2010 yılında toplam üretim kapasitesini 2010 MW'a yükseltmeyi hedeflemiştir.

Holding'in kuruluşundan itibaren faaliyet gösteren KARES Metal ve kaynak sektöründe Messer Cutting & Welding GmbH (Almanya), Hypertherm Inc. (ABD) gibi dünya devi üreticilerin Türkiye ve Orta Asya bölge distribütörlüğünü yapmakta olup CNC kontrollü kesim tezgahları ve plazma kesme makinelerinin satış ve servisini gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda, grubun elektrik müşterilerine enerji yönetimi, tasarrufu, sayaç ölçüm hizmetleri sunmaktadır.

Finans Grubu

Enerji alanında elde etmiş olduğu başarısını finans sektöründe de kendine hedef edinen Karadeniz holding, 2008 yılındaki atılımları ile Finans Grubunu kurmuştur. Bünyesine Pamuk Leasing, Pamuk Factoring  ve Eti Menkul'ı katarak banka dışı finans kuruluşları alanında aktif bir oyuncu konumuna gelmiştir.

1992'de Direct Factoring A.Ş. ünvanıyla kurulup 1995'te Pamuk Factoring adını alan şirket, 2007 yılı başında TMSF'den hisselerin devralınmasıyla Karadeniz Holding bünyesine geçmiştir. Gerek yurtiçi gerekse ihracat faktoringi hizmetleri veren Pamuk Factoring, müşterilerine her türlü mal ve hizmet satışından doğan vadeli alacağın temliki karşılığında finansman, garanti ve tahsilat hizmeti vermektedir.

1990'da Interlease ünvanıyla kurulup 2000'de Pamuk Leasing adını alan şirket, 2007 yılında önce TMSF'den, ardından Çukurova Holding'den alınan hisselerle Karadeniz Holding bünyesine geçmiştir. İşletmelerin ihtiyaç duydukları yatırım mallarının, öz kaynak veya kredi yoluyla temini yerine, satın alınarak ve önceden belirlenmiş kiralar karşılığında kullanım hakkının yatırımcıya devredilmesi hizmeti olan finansal kiralama faaliyetinde bulunmaktadır.

1996'da Eti Menkul Kıymetler A.Ş. ünvanıyla kurulup 2007 yılında TMSF'den Karadeniz Holding'e geçen şirket, 2008'de Eti Menkul Kıymetler A.Ş. adını almıştır. Yatırımcılara hisse senedi, hazine bonosu ve devlet tahvili alım-satım aracılığı ve repo- para piyasası işlemleri hizmeti sunan şirket, 2008'de halka arz, portföy yönetimi, yatırım danışmanlığı yetki belgesi de alarak tam anlamıyla bir yatırım şirketi kimliğine sahip olmuştur.

Diğer İştirakler

1948 yılından beri başarılı çalışmalarını sürekli hale getiren Karadeniz Holding, bünyesindeki Enerji ve Finans Grubu şirketlerinin yanı sıra Turizm, Denizcilik ve Madencilik gibi sektörlerde çalışmalarına devam etmektedir. Turizm Sektöründe KARYAT, denizcilik sektöründe KARMARINE ve madencilik sektöründe KARMINE şirketleri ile hizmet vermektedir.

Holding, turizm alanındaki faaliyetlerine KARYAT'ın sahip olduğu Türk bayraklı Süheyla Sultan (40 mt) isimli yelkenli yatı ile okyanus aşırı sularda devam etmektedir

KARMARINE, gemi donatanlarının, işletmecilerin, onarım firmalarının ve acentaların karşılaştıkları her türlü ekipman ve yedek parça ihtiyacının yurtiçi ve yurtdışından teminini sağlamaktadır. KARMARINE şirketi esas olarak, Gemi Alım Satım Brokerliği, Yeni İnşaat,  Gemi Brokerliği, Yedek Parça Alım Satımı, Ekipman Temini konularında faaliyet göstermektedir.

2007'de kurulan KARMINE, Holding'in madencilik sektöründeki şirketidir. Amacı, madenlerin tespiti, bulunması ve işletilmesidir. Muhtelif maden sahalarında arama ruhsatı alma ve potansiyel maden sahalarını tespit etme, etüd, fizibilite, araştırma ve benzeri çalışmalarla iştigal etmektedir.

Karadeniz Holding'in 2010 içinde hayata geçirmeyi planladığı bir diğer projesi ONE WORLD Turizm ve Ticaret limanıdır. Gebze Çayırova mevkiinde 1000 dönümlük bir alanda konumlanan bu projenin kapsamında açık ve kapalı fuar alanları, kongre merkezi, lojistik depolama alanları, otel ve rezidanslar yer almakta olup; bölgenin ekonomik canlılığı ,rıhtımlara uzanan  demiryolu bağlantısı ,otobanlara ve havalimanına yakınlığı ile mükemmel lojistik konumu dikkate alındığında kendi ticaret alanını yaratacak olan  yıllık 500.000 TEU kapasitesine sahip bir ticaret limanının planlama,fizibilite ve izin süreçleri yürütülmektedir.

 
 
ENERJİ GRUBU
 
 
 
 
 
 
 
FİNANS GRUBU
 
 
     
     
 
 
DİĞER İŞTİRAKLER
 
 
 
 
 
 
© 2016 Eti Menkul Kıymetler A.Ş.
Eti Menkul Kıymetler A.Ş. Bir Karadeniz Holding A.Ş. iştirakidir.
T: 0212 321 38 38     e-posta :info@etiyatirim.com
Kullanım Şartları - Gizlilik İlkeleri - Site Haritası
Crealive.Net